| Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSЧетвер, 28.03.2024, 16:47

Мідяницька гімназія






Категорії розділу
Мої статті [1]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 13
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Історія Мідяницької школи



 До 1825 року у селі Мідяниця була церковно - приходська сільська школа. Оскільки ніякого приміщення школи у селі не існувало. До церковного дяка приходили учні, які навчалися молитися «Закону Божого». Відомі імена перших церковних дяків кінця XIX ст., зокрема старожили пригадують прізвища Уйгелі, Чорба, Радик.

З будівництвом у селі приміщення школи 1825 року для навчання і квартири для священика, яка називалася народною школою. У цьому приміщення, напевно, єдиному в районі, яке датується таким давнім часом, і нині є школа.

За австро - угорського періоду поряд з рідною мовою вчили латинською мовою читати і писати такі вчителі як Кобаль Іван, Манайло Мігель, Василь - Лоцій і інші. Не всі діти відвідували школу, зв'язку з тим, що не мали у що взутись і багато залишалось не грамотними. У класі - залі, де нині навчаються два класи, була одна чугунна пічка, діти були погано вбраті, носили із собою у школу по дві дрова в обов'язковому порядку. Школа працювала у дві зміни: 1- 4 класи зранку, 5 -7 після обіду. Вчили два вчителі: Уйгелі та Радик.

Підручниками для старших класів були конспекти, які задиктував вчитель, а менші навчалися із букваря. Обов'язково викладалися уроки релігії. Були труднощі із зошитами та навчальним приладдям, крейдою. На дошці писали білою глиною, поклади якої є біля с. Мідяниця.

У 20 - х роках за перебування Закарпаття у складі Чехословаччини у село прибули вчителі із Праги на допомогу місцевим вчителям. Вони навчали чеської мови,    яка   була    державна. Старожил   Лендєл    Василь  Васильович згадує ім'я пана Рудковського, який жив на квартирі у сім'ї Островських, яка на той час мала найбільший будинок у селі.

На 1922 рік у с. Мідяниця проживало 839 чоловік, із них школоповинних згідно «Вчительського альманаху на 1922-23 роки» 83. Школа рахувалася як греко - католицька, так як була і церква, азі 949 року стала православною і до сьогоднішніх днів. Управителем школи і вчителем був Іван Радик, який мав квартиру із двох кімнат і кухні у приміщенні школи.

У 1939 році край був окупований угорцями і для краю настали важкі часи. Угорці завели карткову систему для продуктів харчування. Навчання велося виключно на угорській мові і було введено штрафи за невідвідування учнями школи. Про дитячі садки навіть мова не велася, а тільки про змадяризовану школу. Вчителям, які працювали у школі повезло, оскільки вони не були арештовані. На жаль, ні підручників, ні печаток з того часу не збереглося. Багато хто з молодих хлопців був мобілізований до угорської армії, але вчителі не потрапили до цього числа.

Кардинальні зміни відбулися з приходом у край радянської влади. У 1945 році в Іршаві та у Білках відкрилася горожанська школа. У великих селах відкрили семирічки: Арданово, Кам'янське. Були ліквідовані народні 8 - річні школи, а натомість у кожному селі відкрили 4- х річні початкові школи, де кожен клас вчив один вчитель, який мав посаду - завідуючого школи. У семирічних школах було введено посаду директора школи.

Однак у 1945 році у селі не було жодного вчителя. Рівень освіти був низьким, її мали лише ті хто закінчив горожанську школу. Першим завідуючим школи початкової с. Мідяниця став Луцак Йосип Миколайович. Поряд з ним працювала його дружина Марія Миколаївна. Родина Луцак   була жителями сусіднього села Кам'янське. Разом з ними працював вчитель з Ужгорода Дюрков Микола Миколайович. Дітей нараховувалося до 70 учнів. Найбільш важке становище було з садком, якого на той час не було у селі.Після закінчення початкової школи діти у 5 клас йшли на навчання у семирічну Кам'янську школу.

1953 року нашу школу було перетворено на семирічну і набрано вперше 5 клас. Того ж року директором школи було призначено Кобаль Василя Васильовича, який пропрацював на даній посаді до 1 липня 1986 року.                                                             На плечі нового директора було покладено нелегку ношу, адже потрібна була повна реконструкція приміщення школи. Було звільнено квартиру вчителя, яка знаходилася у приміщенні школи, розширити та добудувати нові шкільні приміщення для ще 5 класів. Відчувалася потреба і у нових вчителях.

1954 році розпочалася добудова необхідних приміщень, яка велася народним методом та з допомогою держави. Одночасно у селі було створено колгосп на чолі з Дудла В. І. Колгосп надав велику допомогу у зведенні добудови до школи п'яти приміщень. Два з цих приміщень було збудовано на місці церковної фари священика Довгані, якого було вислано комуністичною владою із села. У 1956 року у школу прийшли працювати нові вчителі Феєр 1.1., Марко М. В., Кампов І. М. та інші, які теж своїми силами будували школу.

Як у кожній радянській школі було створено дитячі організації: жовтенята, піонерська та комсомольська організації. Піонервожатими у школі працювали Радик Михайло Іванович, Кампов Ганна Михайлівна.  При школі працювала навчально - дослідна ділянка. Біологом був директор школи Кобаль В. В., який прививав учням любов до праці, до природи не тільки у школі, а у колгоспі, де учні часто допомагали.

При школі із 1956 року діяла вечірня школа для навчання молоді та старшого покоління, які не мали середньої освіти. Мідяницькі вчителі також навчали учнів вечірньої школи у с. Богаревиця, яка була філіалом Мідяницької вечірньої школи. Зокрема, такі вчителі як Павлишинець, Іваненко, вчителі Кам'янської середньої школи також викладали у Мідницькій вечірній школі.

У 1960 році почалась добудова ще двох класних приміщень і була закінчена у 1964 році. Вона проводилася теж народним методом та вчителями і технічним персоналом школи.

1 липня 1986 року директором школи було призначено вчителя історії Боднар Василя Михайловича, який і понині очолює колектив Мідяницької         ЗОШ І-II ст..

Василь Михайлович багато зусиль доклав до покращення матеріально - технічної бази школи. Оскільки учнівські парти та дошки не витримували жодної критики то найперше було замінено повністю їх замінено. У 1987 році було проведено капітальний ремонт зовнішнього фасаду школи. 1988 році проведено асфальтизацію волейбольної, баскетбольної площадки для того, щоб не тільки учні школи, а й жителі села мали можливість, де проводити своє дозвілля. Одночасно таку ж роботу було проведено на шкільному подвір'ї.

У 1992 році було зроблено футбольне поле на якому футбольна команда Арданівської сільської ради, куди входить і с. Мідяниця грало футбольні матчі обласного рівня. Цей стадіон функціонує і до нинішнього дня, де уроки проводить заслужений майстер спорту, вчитель фізичного виховання Кенийз Михайло Михайлович, вчитель І категорії.

   Вимогою дня стала газифікація школи, яка була проведена 2001 році, так у селі газ було проведено на рік раніше. Силами вчителів і за власні кошти була збудована кочегарка і це прискорила процес газифікації школи.

2005 році було проведено заміну даху шкільних приміщень. У школі не працювала їдальня, оскільки на початку 90- х років групи продовженого дня із - за важкого фінансового становища були закриті. Для відкриття їдальні потрібно було провести водогін. У зв'язку з тим, що у селі не має центрального водогону у 2006 році було викопано колодязь на території школи, що дало можливість розпочати безкоштовне харчування учнів 1-4 класів та пільгових категорій.

Мідяницька ЗОШ І - II ст.. має і чим гордитися.

З приходом нового вчителя музики Квак Марії Василівни у 1990 році було створено фольклорний ансамбль школи. Цей ансамбль був неодноразовим переможцем районних оглядів художньої самодіяльності. Активний учасник фестивалю «Гамора» у с. Лисичево за що був відзначений грамотою районної адміністрації та райради.

Колектив Мідницької ЗОШ І - II ст. на 2010/2011 н.р. нараховує 15 вчителів та 6 чоловік техперсоналу.

 

Категорія: Мої статті | Додав: skolamid (17.01.2013)
Переглядів: 774 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz